Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Neoliberalna dogma o porezima

Komentari (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 07 septembar 2011 18:45
Igor
Dušanić izvanredan kao i uvek. Jasno i ubedljivo raskrinkavanje još jednog (neo)liberalnog mita.
Preporuke:
31
0
2 četvrtak, 08 septembar 2011 00:17
Fristajlo
Još samo da to shvati i veći deo sveta, pa da se spasemo...
Preporuke:
12
2
3 četvrtak, 08 septembar 2011 03:38
Zoran
Smanjenje poreza radi posao u normalnim kapitalističkim državama, gde 99% naroda mora da plati porez. Ako se digne porez ovde u SAD, recimo, privatnik automatski razmišlja koga da otpusti. I skoro uvek nađe nekog. Moje iskustvo ovde u SAD, kao čoveka koji radi privatno, i koji je pokušao da isti posao radi u Srbiji, je sledeće: Porez je pošteniji u SAD: Ne plaćaš paušalno, nego procentualno, u mom slučaju. Manji su uslovi koje moraš da zadovoljiš u SAD nego u Srbiji, počev od poslovnog prostora pa na dalje. Niko te ne obilazi, zakera i tera mak na konac. Ako vam nije jasno nešto o liberalnom kapitalizmu, pogledajte ka čemu Kina ide )znate li da deo zdarvstvenog plaćaš u Kini iz svog džepa?)i gde vam mladi odlaze. Ostalo je sve teoretisanje za pare ili iz duhovnog zadovoljstva.
Preporuke:
9
23
4 četvrtak, 08 septembar 2011 03:54
Zoran
Samo da napomenem da ja uopšte nisam pričao o jakim kapitalistima i porezima, nego o običnim privatnicima. A to je sve isto i sa velikim kapitalistima. I on gleda koga će da najuri čim mu dignu porez i još pre nađe jer velike kompanije su punije praznijeg hoda od malih kompnaija, pa makar te velike kompanije bile privatne 100% i imale Rotšilda na čelu. Jednostavno ne možeš uvek da držiš sve pod nadzorom, a i malo se opustiš ako ništa drugo, bar u nekom periodu. Ali, kad ti dignu porez, e onda pročešljaš sve i neko ode napolje 100%. Recimo mali privatnik u SAD kad mu dignu porez škartira prvo onog što mu šiša travu. Po definiciji on ide prvi, ako ne još neko. Pa Obama neka diže porez, neka uvodi obaveze razne kako bi punio budžet. Evo danas mi kaže Amer: "Nama treba neko ko ima smisla za posao, Obama to nema. On nema dan radnog staža u sudu. A može da priča koliko hoćeš."

Videli su da je potpuno nesposoban za posao. Samo kapitalista može da vodi SAD, niko drugi.
Preporuke:
4
23
5 četvrtak, 08 septembar 2011 04:06
Zoran
"Plate u SAD više od jedne decenije realno se ne povećavaju, pa su zaposleni prisiljeni da sve duže dnevno provode na poslu i da se sve više zadužuju, pogotovo što su mnogi izdaci (naročito za zdravstvo i obrazovanje) osetno porasli. Prosečna kuća se 1980. godine mogla kupiti za 64.600, a 2006. godine za nju je trebalo platiti 246.500 dolara, a za tipičnu američku svadbu troškovi su za iste godine porasli sa 11.213 na 28.082 dolara. Američki radnik radi u proseku po 50 časova nedeljno, a dug prosečne porodice u 2007. godini iznosio je 138% njihovog godišnjeg dohotka. Taj procenat se kretao oko 50% do 80-ih godina prošlog veka."

-----------

Da li znate za koliko se kupuje sada kuća od 120 kvadrata 35km od Atlante? Pokazao mi Amer. 120.000 dolara. Niej to Kanada gde cene kuča NE PADAJU, negi todlažu kredit na 40 godina. Kukaju naši jkao suri pilići da u Torontu ne mogu da kuplje normalnu kuću, PRNjESKUPO. Kako preskupo, pitam ja, ovde u SAD cene pale. (Nastavak sledi)
Preporuke:
7
16
6 četvrtak, 08 septembar 2011 04:11
Zoran
Bogati se ograđuju od ostatka društva – oni žive u elitnim delovima koje umesto obične policije obezbeđuju privatna čuvari i telohranitelji; umesto javnih parkova, bazena i drugih sportskih objekata imaju sopstvene ili posećuju luksuzne privatne klubove sa tim sadržajima; decu ne šalju u državne nego privatne elitne škole i univerzitete; ne leče se u državnim bolnicama nego na privatnim klinikama; ne putuju javnim transportom u prenatrpanim autobusima i metroima, itd.

Pa oni se više i muče. Više rade. Kad sam bio radnik odradim svoej i ne boli me glava. Sad kao privatniok stalno razmišljam kako i šta i ostajem duže na psolu nego kad sam bio radnik. Pa hoćete da živim kao kad sam bio radnik? A što? Pa jel to pošteno? Pa što da ja budem budala i radim kao konj kad neko radi manje a živi bolje? E tako izgleda filozofija koja prolazi u Srbiji i to u praksi. Zašto da mi dete ne ide u privatnu školu, jesam ja nekom nešto ukrao? Jesam slagao, potkrao? Pa ne može da onaj ko radi više živi gore.
Preporuke:
8
22
7 četvrtak, 08 septembar 2011 04:17
Darth Vader
Sto se tice poreza vi citaoce obavjestavate samo o dijelu zarade bogatih u Americi ali ne i njihovom udijelu u placanju poreza. Cisto reda radi ja cu ovde ostaviti i te brojke a vase izostavljanje cu pripisati vasoj nemarnosti a ne vasim namjerama…Dakle, u istoj godini za koju navodite podatke (2007) najbogatijih 1% su zaradili 23.5% novca a platili 40.42% poreza na dohodak, najbogatijih 5% su zaradili 37% dohodka a platili 60% poreza, najbogatijih 10% su zaradili 48% dohodka a platili 71% poreza na dohodak…oni koji spadaju u grupu 50% “najsiromasnijih” su zaradili 13% dohodka i platili zapanjujucih i eksploatisujucih 2.9% poreza na dohodak (Vecina ovih su blizu 50% distribucije tako da skoro pola stanovnistva u Americi uopste ne placa poreze). Naravno, vecina ostalih poreza (lokalni porezi na imovinu i federalni na nasljedstvo) pogadja bogate vise nego siromasne. Jedino je porez na prodaju taj koji pogadja siromasne vise ali je i najnizi medju ovim porezima.
Preporuke:
6
18
8 četvrtak, 08 septembar 2011 04:18
Darth Vader
Vasa tvrdnja o nedostatku rasta plata ignorise cinjenicu da plata nije cijela kompenzacija kao I cinjenicu da je stvarna inflacija nesto manja od izmjerene. Ako pogledate na cijelu kompenzaciju, dakle, ako ukljucite zdravstveno osiguranje, private penzione planove, stipendije itd. (sve izuzete iz tih vasih proracuna o platama) onda je rast bio oko 3%. Naravno, kao sto je Boskim Komisija utvrdila 1996-e, inflacija je nesto niza od izmjerene sto znaci da je realni rast plata veci od izmjerenog. (Kada mjere plate oni nominalne plate smanje/povecaju velicinom inflacije/deflacije) Najbolje mjerilo rasta plata je broj casova rada koji je potreban da kupite nesto…u slucaju skoro svih proizvoda i usluga broj sati rada potreban da se plati za te usluge i robe je opao iako se kvalitet tih roba i usluga povecao.
Preporuke:
5
15
9 četvrtak, 08 septembar 2011 04:20
Darth Vader
Dalje o ekonomskom rastu.

Kao prvo, vi kao profesor ekonomije bi trebali znati da ekonomski rast zavisi od mnogo faktora a porezi su samo jedan. Dakle, sasvim je moguce da je ekonomski rast u zadnjih 30 godina sporiji nego prije unatoc nizim porezima a ne zbog nizih poreza. Ova elementarna ekonometrijska cinjenica bi trebala biti poznata nekom ko pretenduje na status ekonomskog strucnjaka.
Preporuke:
7
18
10 četvrtak, 08 septembar 2011 04:21
Darth Vader
Kao drugo, vi govorite o Americi ali ne o Evropi. Recimo, porezi su u Italiji, Francuskoj, Njemackoj itd. porasli u zadnjih 30 godina a i kod njih se rast usporio. Zasto, recimo, ne uporedite ekonomski rast Francuske sa rastom Amerike u zadnjih 30 godina? Amerika je smanjivala poreze a Francuska ih je povecavala, tako da imate odlican prirodni eksperiment koji eliminise dosta ostalih faktora rasta. Amerika je rasla brze ne samo od Francuske nego brze i od socijal-demokratske (dakle dominantno ljevicarske) Evrope generalno. Naravno, vi ste u sluzbi propagande a ne istine pa selektivno birate samo Ameriku i ne poredite je sa drzavama na slicnom nivou ekonomskog razvoja ali drugacijim poreskim nivoima.
Preporuke:
6
19
11 četvrtak, 08 septembar 2011 04:22
Darth Vader
Kao trece, tokom osamdesetih Regan je morao da dovede inflaciju pod kontrolu sto je zahtijevalo povecavanje kamatnih stopa a to je dovelo do recesije (najdublje recesije poslje Drugog Svjetskog Rata do tada). Inflacija je stvorena zbog svuda prisutnih ljevicarskih instikata da deficite prouzrokovane "socijalnim" trosenjem pokriju printanjem novca, koje koriste i za stimulisanje ekonomije u izbornim godinama. To je stvorilo statisticku iluziju viseg rasta 60-ih i 70-ih koja je skupo placena sporijim rastom tokom svodjenjem inflacije na razuman nivo 80-ih. Ovo naravno smanjuje prosjek u zadnjih 30 godina a povecava u period prije toga, iako je dobar dio sporijeg prosjecnog rasta u zadnjih 30 godina cijena visoke inflacije 60-ih i 70-ih godina.
Preporuke:
4
17
12 četvrtak, 08 septembar 2011 04:23
Darth Vader
Kao cetvrto, usporavanje rasta je dijelom prouzrokovan iscrpljivanjem potencijala za rast od akumulacije kapitala. Kao sto nas je Robert Solow naucio, na duzi period nivo akumulacije kapitala se zaustavlja na nivou deprecijacije (steady state), tako da samo rast tehnoloskog nivoa dovodi do dugotrajnog ekonomskog rasta. U pocetku, kada kapital jos uvijek nije akumuliran rast je brzi posto se bazira i na akumulaciji kapitala i na tehnoloskom napretku. Vremenom se potencijal akumulacije kapitala (niskovisece voce) isrpi i rast se usporava. To je glavni razlog zasto siromasnije drzave rastu brze kada kontrolisete za razlike u ekonomskoj politici. To je i glavni razlog zasto se rast usporio u skoro svim bogatim drzavama.
Preporuke:
5
17
13 četvrtak, 08 septembar 2011 04:25
Darth Vader
Sto se tice empirijske literature, ona je podjeljena kao i u svemu, medjutim vecina strucnih radova u vodecim zurnalima zakljucuje da manji porezi vode brzem ekonomskom rastu. Samo procitajte neke od radova/clanaka/debata Kristine Romer, Roberta Bara ili nobelovaca Majkla Spensa, Gerija Bekera, Edvarda Preskota, Edmunda Felpsa itd.
Preporuke:
3
19
14 četvrtak, 08 septembar 2011 04:26
Darth Vader
Vasa tvrdnja o teorijskoj nepotvrdjenosti “neoliberalizma” je prazna floskula, zato sto je ekonomija socijalna nauka I nema linearni progress znanja poput prirodnih nauka. U njoj je rijetko kad sta potvrdjeno zato sto se debata nastavlja u nedogled na vecinu tema. Da ste otvorili jedan od vodecih ekonomskih zurnala u zadnjih 20 godina i procitali clanak-dva, vidjeli bi da su glavne teze neoliberalizma (postovanje i zastita private svojine, privatizacija u komunistickim drzavama, ciljanje inflacije itd.) ne samo teorijski utemeljene u kompleksnim matematickim modelima a i u intuiciji zdravog razuma, vec veoma popularne medju ekonomistima i ljevog i desnog politickog opredjeljenja.
Preporuke:
6
22
15 četvrtak, 08 septembar 2011 04:40
Zoran
Koliko je naših talenata propalo i proapda? Puno. Dok ne odu na Zapad, posebno u SAD, ništa od njih. Gde behu Tesla i Pupin završili? Što ne odoše u Francusku (Tesla probao), što ne u Nemačku, Austo-Ugarsu? :) Ameri talente ne ispuštaju. Svi manje iskoriste talente, čak i komunističke zemlje, nego Amerika. Zato masa i dolazi u SAD, a ne u Rusiju ili SSSR ili Kinu. Jedino im je „mana“ što od prosečnog ne prave genijalce a ni od debila ne prave prosečne. Ako si dobar dobuiješ školovanje takoreći besplatno. Ali neće da dobije prosečan, što je i pošteno i normalno. I za debile imaju posao, pakuju stvari po kesama u samopsluzi. Ništa se ne sekiraj. U SAD si baš tamo gde ti je mesto, ako oni ne umeju da te postave, postaviš sam sebe.
(Nastavak)
Preporuke:
6
21
16 četvrtak, 08 septembar 2011 04:41
Zoran
I ne postoji sistem da svima bude bolje, nego koliko se namučiš toliko ti je bolje. Koliko si pametan, toliko ti je bolje. Koliko znaš šta radiš toliko ti je bolje. A ne rađamo se svi isti, žao mi je.
Neko vredniji, neko pametniji, neko pokvareniji, neko pošteniji. Šta će biti sa onim našim matematičarima što se bez medalje ne vraćaju i to obično zlatne? Da neće u Nemačku (kažu tamo besplatno školovanje i dobra socijala)? Neće garantujem. U Srbiju? :)))) Pa gde će? Pa Britanija ili Amerika. Nema gde drugde.
Preporuke:
5
18
17 četvrtak, 08 septembar 2011 04:46
Zoran
Znate li koliko je skupo to američko školstvo? Toliko da 29% Amera je sa fakultetom. I treba im još. A u Nemačkoj besplatno i nemaju dovoljno.
Preporuke:
7
15
18 četvrtak, 08 septembar 2011 05:04
Petar Izgnanik
Poreske olaksice, kao i stimulacije, kao i SVE drugo u Srbiji je uvek u sluzbi partito-mafijaske drzave. NISTA od toga nikada nije stiglo do SVIH ekonomskih ucesnika pod istim uslovima nego uvek samo do izabranih, a izabrani su iskljucivo po politickoj liniji.

Srbi vole da kukaju na nekakav "neoliberalizam" a slobodno trziste i vladavinu zakona (a osnovno tu je da vazi za SVE pod istim uslovima) nisu nikada ni iskusili. Ni Zapad nece glave doci nekakav "neoliberalizam" nego upravo to sto se bankarski sektor izdvojio kao izabrana sveta krava pa drma i privredom i drzavom. Ma kakve gluposti jedna velika banka da napravi nece joj se dozvoliti da bankrotira. Tu je kraj kapitalizma, a i blagostanja koji je on tim drzavama, KOJE GA SADA NAPUSTAJU, doneo.

Ljudi, borite se protiv korupcije i partijske drzave a ne protiv nekih vetrenjaca "neolibaralizma".
Preporuke:
16
4
19 četvrtak, 08 septembar 2011 09:59
Dijasporac
Komunisti su takođe živeli odvojeno od naroda, stanovi, kuće, vikendice, automobili sve im je bilo dostupno, tako da što se tiče materijalnog bogastva i "najpravedniji" model raspodele je bolovao od te bolesti kao i neoliberalni. Bile su to rasprostranjene pojave po celoj zemlji, u partijskoj državi partijaši su bili grofovi, uostalom i prof. Dušanić je sve to osetio na svojoj koži.

Drugi aspekt ovog teksta o porezima i subvencijama, to ste pogodili do kraja, Švedska ima najveće poreze a znate da se ipak održava sa svojim standardom i privrednim rastom, nije veliki ali je stabilan.

Subvencije su meni interesantne kao sredstvo za stimulisanje privrednog rasta, naročito za zapošljavanje, to je totalni promašaj, transnacionalnim kompanijama davati visoke subvencije je apsurd, oni čim isisaju profit sa nekog tržišta odlaze, nema nikakve socijalne odgovornosti, nije subvencionisanje bure bez dna a po mom mišljenju, efikasno subvencionisanje je ono koje stimuliše samozapošljavanje,
Preporuke:
13
4
20 četvrtak, 08 septembar 2011 11:13
HERCEGOVKA
Bila sam mlada kada sam čitala knjigu Sluga Jernej i njegovo pravo, i nisam mogla da verujem da postoji takva postavka. Mislila sam, to je samo knjiga koju je napisao veliki Ivan Cankar i plod je njegove mašte.
Danas znam, da smo svi previše maštali o dobrom životu i sreći nas "malih" ljudi odgajanih tako da budemo dobri učenici, da ne ležemo i ne krademo. Tako smo vaspitali i svoju decu, koji iako obrazovani, tavore po Biroima za zapošljavanje, bez nade u budućnost i pravdu. Osećam se krivom, promašenom kao roditelj, nemoćno i tužno.
Naravoučenije:
Kupujte deci, umesto knjige i lutke, pištolj, šminku i cipele sa visokim potpeticama. Odgoj, to im je nepotrebno.
Da, profesore Dušaniću, bajke više ne postoje.
Odličan tekst, hvala Vam!
Preporuke:
23
1
21 četvrtak, 08 septembar 2011 17:56
Za Zorana
Zaboravili ste odakle dolazi takvo blagostanje u USA...USA trosi preko 20% svetskog BDP a pravi manje od 10%, tj ti talenti koji ostaju u USA itd, sve to ide preko grbace siromasnih zemalja, a ne USA. Ako je globalno robovlasnistvo sistem za pohvalu, alal ti vera. Milsim..jeste dobro za robovlasnika, i vi vidim uziveli ste se u to ulogu. Sve dok se robovi ne dignu...
Preporuke:
27
3
22 četvrtak, 08 septembar 2011 17:59
istina boli
Auu, ѕašto su nam se tako uznemirili gospoda neoliberali?! Pa napisaše komentare nekoliko puta duže od Dušanićevog osnovnog teksta. Svaka čast gospodinu Dušaniću za njegov herojski napor u čišćenju ekonomskih Augijevih štala, ali kod naših "stručnjaka" će, izgleda, neoliberalizam poslednji propasti, baš kao što su naši političari poslednji pokušavali da brane i real-socijalizam.
Preporuke:
25
2
23 četvrtak, 08 septembar 2011 21:38
Dragutin Dragutinović
U zemlji Srbiji porez na imovinu je u 2011. godini smanjen samo najbogatijima: poreska progresija je ublažena, u najelitnijim zonama je smanjen koeficijent lokacije sa 2 na 1,4; istovremeno sirotinji je porez veći do 60%; porez na zemljište preko 10 ari sirotinja ne plaća od 2004. godine, iako je Zakonom predviđeno, ko će kome ako ne svoj svome...(pogledajte izmene Zakona o porezima na imovinu u 2011. godini i Pravilnik o utvrđivanju poreske osnovice...)Narode sad će izbori! U svetu onaj ko se poigrava sa porezima gubi na izborima a tajkunima je porez previsok, šta će jadnici sa hektarima građevinskog zemljišta, koje nema vrednost - samo kada treba porez da se plati (inače 1 ar = 150.000 evra).
E moj profesore džaba ti liberalni, neoliberalni i drugi koncepti živimo u banana državi a banane zna se ko bere, nemamo uređen sistem i sistem kontrole, imamo zakone ali sa zakonima se može i ovako i onako, kako procene političari, njihovi finasijeri i poreski stručnjaci...
Preporuke:
13
0
24 petak, 09 septembar 2011 07:28
Happy few
Nedavno je investitor-milijarder Voren Bafet (kolumna u Njujork tajmsu) napisao kako je u prošloj godini platio porez po stopi koja je dvostruko niža od stope po kojoj su porez plaćali njegovi zaposleni (on 17,4%, a zaposleni 33-44% na poresku osnovicu). Ironično je dodao kako je prijatno imati prijatelje u Kongresu koji vode računa o blagostanju bogatih.


komunizam, neoliberalizam, kapitalizam,....ja ne vidim razlike. one su samo u formi. Suština je skoro ista.

iz gornjeg izdvojenog teksta vidimo i svo licemerje bezdušnih bogataša. Šta će tek u budućnosti da rade itd., ukoliko se nastavi ovim pravcem ?

ps. i ja bih voleo dobitak na lotou, pa da platim porez.
Preporuke:
6
2
25 petak, 09 septembar 2011 14:19
Laž i obmana
U svojoj pravednoj brizi da svako plati porez interesuje me da li su osvajači Divljeg zapada platili porez na pljačku indijanske zemlje? Molio bih gospodina Bosanca, Dartha Vadera da mi odgovori ako je ikako moguće.
p.s. Ostao sam mu dužan odgovora na pitanje zašto je prinos na američke obveznice najmanji, uz prećutnu pretpostavku da investitore beže u najsigurnije investicije. Da, prećutna pretpostavka je tačna onoliko koliko je tačno i sigurno i spasonosno rešenje kada iz zapaljene višespratnice birate najsigurnije rešenje....da, na primer, skočite na beton sa 20. sprata. Toliko o logici naedukovanog Bosanca!
Preporuke:
7
1
26 petak, 09 septembar 2011 18:02
Petar Izgnanik
Dušane Dragutinoviću, potpisujem sve. Često imam utisak da se mi Srbi rastrgosmo ispravljajući svetske i kosmičke nepravde pri čemu (nam) je nakakav neoliberalizam glavni izvor svih zala.

Nas će glave doći haos, korupcija, i reket. Čak nam i ne treba JAČA država nego nam trebaju vlast i država koje će imati MERE i ne vršiti pravno nasilje i pljačku i nad privredom i nad narodom. Svi možemo u bankrot i da nam se otme i stan ako treba ali država može godinama da zateže i ne plaća dobavljače pa nikom ništa.

Obuzdajte ove ministre i razne inspekcije, agencije, opštinare-reketaše koji piju krv privredi pa će odma biti bolje. Evo i svežeg primera iz Belgije gde je vlast ipak manje korumpirana nego ova naša. Rekordnih 500 dana nisu sastavili vladu i PRIVREDNO STOJE NAJBOLjE U EVROPI
http://www.cnbc.com/id/44449759
A zamislimo da neko ove naše reketaše i mešetare pošalje na odmor jedno 500 dana da ne mogu da kradu...
Preporuke:
1
3
27 petak, 09 septembar 2011 19:00
Zoran i pamet.....
@Zoran
Ako je svako shodno svojoj pameti na mestu koje zaslužuje u američkom društvu to znači da se tamo manje više sve ispravno radi pa da bi i rezultati iz godine u godinu morali biti sve vidljiviji i vidljiviji. U pravu ste! Kako su radili tako su i zaslužili, ostvarivši rekordan dug prema sebi i drugima. Međutim, postavljam sam sebi pitanje, da li je to bio njihov proklamovani cilj? Nisam siguran. Opet, ako je bio proklamovan drugi cilj a prošli su ovako postavlja se pitanje odgovornosti. A ako je neko kriv za potonji rezultat onda je teško verovati da je svako sedeo baš na mestu koje je zaslužio. Pođimo, recimo, od predsednika SAD, svejedno, Regana ili ovog juniora Buša. Šta da pričam tek o američkim ekonomskim genijima sa onolikim Nobelovim nagradama? I na kraju šta da mislim o vama, Zorane, kada ovako isprazno potrošiste vreme. A možda ni ne zaslužujete poziciju i vreme koje smo vam poklonili čitajući to što pišete? Recite, kako stvari stoje?
Preporuke:
7
1
28 subota, 10 septembar 2011 09:45
jedinstvo ličnosti
Evo kako je opisan moderni kapitalizam u vreme pre nekih 200 god. Šta reči onda za neoliberalizam ?

"A pošto se ekonomski interesi prepliću i spajaju, borba postaje sve svirepija, sve beznadežnija, čudovište dobija sve raznolikije oblike, a krajnja propast je sve neizbežnija. Na kraju ljudi uviđaju da su sa svih strana okruženi suparnicima i neprijateljima, svako se bori protiv svakog, svako stoji u prvoj liniji neprekidnog, opšteg, stvarno "totalnog" rata (Karl Kautski). Svojina položaj i uticaj moraju moraju iz dana u dan iznova da se stiču, osvajaju i pojačavaju: sve izgleda da je privremeno, nepouzdano i nesigurno (Franc Šnabel). Otuda opšti skepticizam i pesimizam, otuda osećanje prigušene zabrinutosti koja ispunjava Balzakov svet i ostaje dominantna karakteristika književnosti kapitalističke ere."

Arnold Hauzer
Socijalna istorija umetnosti i književnosti
str. 224
II. TOM
---------------
AD FONTES - KA IZVORIMA !
Preporuke:
3
0
29 subota, 10 septembar 2011 12:17
MANGUSTA
Za one koji kritikuju profesora Dušanića i njedgovu priču O Neoliberalnoj dogmi o porezima mogu samo reći iz svog iskustva nekog ko se bavi Ekonometrijskom teorijom novijeg datuma i Primenjenom matematikom u Ekonomiji s jedne strane i ličnim iskustvom kao i iskustvom meni bliskih ljudi, s druge strane.
Tačno je što kaže profesor Dušanić, tj. nije tačno što kažu njegovi oponenti, u vezi poreza koji se oprašta najbogatijima da on donosi napredak i boljitak celom društvu, on donosi boljitak samo njima tj. najbogatijima jer, skoro svaki dinar (dolar,evro,...) koji im oprosti od poreza ide mahom na ličnu potrošnju i na luksuz, a eventualno manji deo ide u neko ulaganje tj. investiciju.
Preporuke:
6
0
30 nedelja, 11 septembar 2011 20:53
Pavle / D
Kako su se neoliberali raspisali i napravili galamu. Ali sta im drugo i prestaje. Zar imaju neki drugi izlas nego lagati, lagati, lagati, ... Naravno da nemaju.

U neoliberalnom raju 45,183931 miliona amerikanaca koristi u junu 2011 Food Stamps, socijalnu pomoc u namirnicama u vrednosti od 133,67 dolara mesecno na bazi drzavnog Supplemental Nutrition Assistance Programa (SNAP). To su 18,667 miliona vise nego 2006.
http://www.querschuesse.de/45184-millionen-food-stamps-bezieher/

Neoliberlizam je pre tri decenije obecao radna mesta, rast i blagostanje. Pod uslovom da se bogatima darasticno smanje porezi, radnicima ukinu prava i (privremeno) snize nadnice.

Naravno, to je bila laz, sa ciljem koji nam je tek sada poznat: Sistematska placka i porobljavanje naroda planetarnih razmera,radi neshvatljivog bogacenja jedne sacice egoista i egomana.
Preporuke:
4
0
31 petak, 16 septembar 2011 23:48
dra
Zabelzicu ovaj clanak da bih ga ponovo posetio posto ocekujem odgovor autora na iznesne kontargumente, mada ne znam koliko je to uobicajeno.
Nadam se da ce odgovora biti. Mozda se razvije zanimljiva rasprava........
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner